Wspinaczka

Schronisko Szwajcarka stanowi znakomitą bazę wypadową dla ludzi aktywnie uprawiających wspinaczkę skałkową. W naszym schronisku znajduje się Baza Noclegowa Dolnośląskiej Szkoły Wspinaczki.

     Dla wspinaczki niebagatelne znaczenie ma znakomite tarcie, tak charakterystyczne dla granitu. Również nauka korzystania z tego dobrodziejstwa natury, jak i przekonanie się na własnej skórze (gumie), iż to rzeczywiście działa, przebiega w granicie szybciej i sprawniej aniżeli w wapieniu.

     Skałki Sokolików stanowią typowe, granitowe turnie, często o strzelistych wierzchołkach. Wysokość ścian wynosi od kilku do 60 m., niektóre jednak filary osiągają nawet ok. 90 m., zatem drogi wspinaczkowe 2-3 wyciągowe nie należą tu do rzadkości, a rzeźba ścian przedstawia wszystkie formacje skalne, co umożliwia naukę i doskonalenie różnych technik poruszania się w skale.

     Można stwierdzić ogólnie, iż asekuracja w skałkach Gór Sokolich jest dobra, jak to w granicie. Występuje tu wiele rys i pęknięć, w których bez problemu można osadzić kostkę czy "frienda". Gdzieniegdzie można asekurować się poprzez zarzucenie pętli na ząb skalny czy też na blok. Można również niekiedy wykorzystać w tym celu rosnące w ścianie drzewka. "Kruszyzna" zdarza się dość rzadko. Stanowiska zjazdowe z reguły są dobrej jakości.

     Ze względu na budowę geologiczną (granit), Sokoliki są bez wątpienia spośród wszystkich rejonów skałkowych w Polsce tym, który daje najlepsze przygotowanie pod przyszłe wspinaczki w Tatrach. Warto zatem właśnie tutaj pobierać nauki w zakresie wspinaczki i asekuracji.