Dojazd

Do Schroniska "Szwajacarka" można się dostać: pociągiem, autobusem, samochodem, autostopem (oczywiście wytrwali dotrą także pieszo, a zamożniejsi samolotem). Najbliższymi miejscowościami, z których do "Szwajcarki" prowadzą szlaki turystyczne są wsie Karpniki, Trzcińsko i Wojanów.

- Pociąg:

Pociągi osobowe z Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Wrocławia zatrzymują się na stacji kolejowej w Trzcińsku. Jest to stacja PKP znajdująca się najbliżej celu.
Pociągi pospieszne zatrzymują się na stacjach kolejowych w Janowicach Wielkich oraz Jeleniej Górze. [rozkład jazdy pkp]

- Autobus:

Z Jeleniej Góry do Wojanowa kursuje autobus miejski nr 11. Przystanek w Jeleniej Górze znajduje się na ul. Wincentego Pola tuż obok dworca kolejowego (po wyjściu z dworca PKP kierujemy się w stronę centrum miasta, by po przejściu kilkudziesięciu metrów, przejściem podziemnym pod torami kolejowymi dostać się na rzeczoną ulicę). Wysiąść należy na przystanku w Wojanowie-Bobrowie przy piwiarni Nad Bobrem, obok mostku przez rzekę Bóbr. Autobus kursuje średnio co godzinę.
Z Jeleniej Góry do Karpnik i Trzcińska kursują autobusy prywatne. Autobusy do Karpnik odchodzą z ul. Wincentego Pola, natomiast do Trzcińska spod dworca PKP. W Karpnikach należy wysiąść na przystanku przy barze Karioka.

- Automobil:

Jadąc od strony Wrocławia należy skręcić w Radomierzu - 4 km za miejscowością Kaczorów - w boczną drogę prowadzącą do Janowic Wielkich, Trzcińska i Karpnik. Po przejechaniu przez Janowice Wielkie i graniczącą z nimi część Trzcińska dojeżdżamy do małej krzyżówki, gdzie skręcamy w lewo w kierunku Karpnik. Od krzyżówki jadąc pod górę (po drodze kilka ostrych zakrętów) dojeżdżamy do Przełęczy Karpnickiej (na przełęczy po lewej stronie znajduje się parking samochodowy). Mijając przełęcz, zjeżdżamy szosą w dół kilkaset metrów, a następnie odbijamy ostro w prawo, w pierwszą leśną drogę prowadzącą bezpośrednio pod "Szwajcarkę" - Uwaga! Na tym odcinku należy zachować szczególną ostrożność, bowiem droga pod "Szwajcarkę" nie jest oznakowana i łatwo ją minąć.
Jadąc z Jeleniej Góry należy się kierować na miejscowość Karpniki. Drogą wylotową z miasta prowadzącą w interesującym nas kierunku jest ul. Wincentego Pola - jadąc nią mijamy po prawej stronie dworzec PKP, po lewej zakłady przemysłu farmaceutycznego Jelfa i dalej za znajdującą się po prawej stronie stacją benzynową odbijamy w prawo w drogę prowadzącą do Karpnik (jest drogowskaz). Po dojechaniu do Karpnik, przejeżdżamy przez wieś kierując się w stronę Przełęczy Karpnickiej (Trzcińska, Janowic Wielkich). Z Karpnik jedziemy szosą pod górę, mijamy ostatnie zabudowania wsi, a dalej po lewej stronie drogę, którą prowadzi żółty szlak - skręcamy w następną (za żółtym szlakiem) drogę w lewo prowadzącą bezpośrednio pod "Szwajcarkę" - Uwaga! Na tym odcinku należy zachować szczególną ostrożność, bowiem droga pod "Szwajcarkę" nie jest oznakowana i łatwo ją minąć. [mapka]

- Samolot (śmigłowiec, sterowiec itp.):

W Jeleniej Górze przy drodze prowadzącej do Karpnik znajduje się trawiaste lotnisko aeroklubu.

- Szlaki turystyczne:

Do znajdującej się na zboczu Krzyżnej Góry "Szwajcarki" z Karpnik, Trzcińska i Wojanowa prowadzą szlaki turystyczne (wszystkie wymienione niżej szlaki prowadzą bezpośrednio pod "Szwajcarkę"), z Janowic Wielkich najkrótsza droga prowadzi szosą do Przełęczy Karpnickiej i dalej szlakiem turystycznym.[mapka]

Podane czasy dojścia do "Szwajcarki" mają charakter orientacyjny.

  Z Karpnik idziemy szlakiem żółtym - 25 min. od przystanku autobusowego przy barze Karioka. Szlak początkowo biegnie szosą, a następnie polną drogą odbijającą od szosy w lewo.
  Z Trzcińska mamy do wyboru dwa szlaki - żółty lub niebieski - 1 godz. od stacji PKP.
  Z Wojanowa podążamy dziarsko szlakiem zielonym - 1 godz. od przystanku autobusowego.
  Z Janowic Wielkich idziemy szosą w kierunku Trzcińska i dalej Karpnik aż do Przełęczy Karpnickiej (na tym odcinku brak szlaku turystycznego). Z Przełęczy Karpnickiej szlakiem zielonym i niebieskim (ta sama droga) - 1 godz. 45 min. od stacji PKP (wariant ten jest jednak obierany rzadko ze względu na dość znaczną odległość).