Do Schroniska „Szwajcarka” można się dostać: pociągiem, autobusem, samochodem, autostopem (oczywiście wytrwali dotrą także pieszo, a zamożniejsi samolotem). Najbliższymi miejscowościami, z których do „Szwajcarki” prowadza szlaki turystyczne są wsie Karpniki, Trzcińsko i Wojanów.
– Pociąg: Pociągi osobowe z Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Wrocławia zatrzymują się na stacji kolejowej w Trzcińsku. Jest to stacja PKP znajdująca się najbliżej celu. Pociągi pospieszne zatrzymują się na stacjach kolejowych w Janowicach Wielkich oraz Jeleniej Górze. [rozkład jazdy PKP]
– Autobus: Z Jeleniej Góry do Wojanowa kursuje autobus miejski nr 11. Przystanek w Jeleniej Górze znajduje się na ul. Wincentego Pola tuz obok dworca kolejowego (po wyjściu z dworca PKP kierujemy się w stronę centrum miasta, by po przejściu kilkudziesięciu metrów, przejściem podziemnym pod torami kolejowymi dostać się na rzeczoną ulicę). Wysiąść należy na przystanku w Wojanowie-Bobrowie przy piwiarni Nad Bobrem, obok mostku przez rzekę Bóbr. Autobus kursuje średnio co godzinę. Z Jeleniej Góry do Karpnik i Trzcińska kursują autobusy prywatne. Autobusy do Karpnik odchodzą z ul. Wincentego Pola, natomiast do Trzcińska spod dworca PKP. W Karpnikach należy wysiąść na przystanku przy barze Karioka.
– Automobil: Jadąc od strony Wrocławia należy skręcić w Radomierzu – 4 km za miejscowością Kaczorów – w boczną drogę prowadząca do Janowic Wielkich, Trzcińska i Karpnik. Po przejechaniu przez Janowice Wielkie i granicząca z nimi cześć Trzcińska dojeżdżamy do małej krzyżówki, gdzie skręcamy w lewo w kierunku Karpnik. Od krzyżówki jadąc pod górę (po drodze kilka ostrych zakrętów) dojeżdżamy do Przełęczy Karnickiej (na przełęczy po lewej stronie znajduje się parking samochodowy). Mijając przełęcz, zjeżdżamy szosa w dól kilkaset metrów, a następnie odbijamy ostro w prawo, w pierwszą leśna drogę prowadząca bezpośrednio pod „Szwajcarkę” – Uwaga! Na tym odcinku należy zachować szczególna ostrożność, bowiem droga pod „Szwajcarkę” nie jest oznakowana i łatwo ja minąć.
Jadac z Jeleniej Góry należy się kierować na miejscowość Karpniki. Droga wylotowa z miasta prowadząca w interesującym nas kierunku jest ul. Wincentego Pola – jadąc nią mijamy po prawej stronie dworzec PKP, po lewej zakłady przemysłu farmaceutycznego Jelfa i dalej za znajdująca się po prawej stronie stacja benzynowa odbijamy w prawo w drogę prowadząca do Karpnik (jest drogowskaz). Po dojechaniu do Karpnik, przejeżdżamy przez wieś, kierując się w stronę Przełęczy Karnickiej (Trzcińska, Janowic Wielkich). Z Karpnik jedziemy szosa pod górę, mijamy ostatnie zabudowania wsi, a dalej po lewej stronie drogę, która prowadzi żółty szlak – skręcamy w następną (za żółtym szlakiem) drogę w lewo prowadząca bezpośrednio pod „Szwajcarkę” – Uwaga! Na tym odcinku należy zachować szczególna ostrożność, bowiem droga pod „Szwajcarkę” nie jest oznakowana i łatwo ja minąć. [mapka] – Samolot (śmigłowiec, sterowiec itp.): W Jeleniej Górze przy drodze prowadzącej do Karpnik znajduje się trawiaste lotnisko aeroklubu.
– Szlaki turystyczne: Do znajdującej się na zboczu Krzyżnej Góry „Szwajcarki” z Karpnik, Trzcińska i Wojanowa prowadza szlaki turystyczne (wszystkie wymienione niżej szlaki prowadza bezpośrednio pod „Szwajcarkę”), z Janowic Wielkich najkrótsza droga prowadzi szosa do Przełęczy Karnickiej i dalej szlakiem turystycznym. [mapka]. Podane czasy dojścia do „Szwajcarki” maja charakter orientacyjny. Z Karpnik idziemy szlakiem żółtym – 25 min. od przystanku autobusowego przy barze Karioka. Szlak początkowo biegnie szosa, a następnie polna droga odbijająca od szosy w lewo. Z Trzcińska mamy do wyboru dwa szlaki – żółty lub niebieski – 1 godz. od stacji PKP. Z Wojanowa podążamy dziarsko szlakiem zielonym – 1 godz. od przystanku autobusowego. Z Janowic Wielkich idziemy szosa w kierunku Trzcińska i dalej Karpnik, aż do Przełęczy Karnickiej (na tym odcinku brak szlaku turystycznego). Z Przełęczy Karnickiej szlakiem zielonym i niebieskim (ta sama droga) – 1 godz. 45 min. od stacji PKP (wariant ten jest jednak obierany rzadko ze względu na dość znaczna odległość). Pokaz Schronisko „Szwajcarka” – Rudawy Janowickie na większej mapie.